sweter sfilcowany co zrobić

Sfilcowany sweter – jak go uratować i jak uchronić ubranie przed filcowaniem

Czy kiedykolwiek włożyłeś coś do pralki, co nie miało tam trafić? Być może zdarzyło Ci się to z pomocą sweterkiem, który po praniu zrobił się sfilcowany. Nie martw się – istnieją sposoby, aby uratować sfilcowany sweter i uchronić inne ubrania przed podobnym losem. W tym artykule na naszym blogu modowym dowiesz się, jakie są przyczyny filcowania się ubrań i jak zapobiec temu zjawisku, a także jak skutecznie naprawić Twój sfilcowany sweter.

Co to jest filc wełniany?

Filc wełniany to rodzaj tkaniny, która jest wykonana z włókien wełny. Jest gruby i miękki, co sprawia, że jest bardzo przyjemny w dotyku. Ma też naturalne właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu jest dobrym materiałem na ubrania zimowe. Charakteryzuje się odpornością na plamy i jest łatwy do utrzymania w czystości, ponieważ posiada właściwości naturalnie antybakteryjne. Może być stosowany do wyrobu różnych przedmiotów, takich jak ubrania, obuwie, akcesoria, a także meble i dekoracje.

sweter rozciągnięty

Dlaczego sweter się filcuje?

Sweter z wełny filcuje się, ponieważ posiada mikroskopijne łuski na powierzchni każdego włókna. Kiedy włókna są poddane mieszaninie wilgoci, ciepła i mieszania, łuski blokują się razem jak rzep. Jeżeli wełna nie została poddana procesowi prania, który usuwa lub wygładza łuski, zawsze będzie ona narażona na kurczenie się z powodu filcowania.

W miarę jak ciepło, wilgoć i mieszanie są stosowane do wełny, te łuski blokują się i tkanina może się kurczyć. Wiele czynników decyduje o tym, jak bardzo wełna może się skurczyć:
Jak dużo ciepła, wilgoci i mieszania jest stosowane (więcej=większa kurczliwość)
Rasa owiec, z których pochodzi wełna – wełna niektórych ras kurczy się łatwiej niż innych.

Filcowanie ma miejsce także, gdy przędzarze farbują włókna przed przędzeniem ich na przędzę. Zazwyczaj dzieje się tak, ponieważ w procesie farbowania występuje dodatkowe ciepło i wzburzenie (zwłaszcza jeśli woda się zagotuje!). W przypadku większości włókien w tej sytuacji wełna jest tylko lekko sfilcowana i może być możliwe złagodzenie skutków filcowania. Ogólnie rzecz biorąc, wełna, która została sfilcowana, może skurczyć się nawet o 30%, a to całkiem sporo.

skurczony sweter z wełny

Jak uratować sfilcowany sweter? – Nasze sposoby na skurczony sweter z wełny


W zależności od tego, jak bardzo wełna skurczyła się podczas filcowania, może być możliwe odciągnięcie włókien od siebie. Jeśli włókna są tylko trochę sfilcowane, tym bardziej będzie to możliwe. Jednak jeśli są sfilcowane/wy”na całej długości” nawet w małym stopniu, nigdy może się nam nie udać, przywrócić wełny do pierwotnego stanu.
Przy rozciąganiu sfilcowanych włókien najlepiej być delikatnym – te łuski zablokowały się razem i użycie dużej siły może spowodować złamanie włókna lub przędzy.

Jeżeli Twój sweter także się sfilcował, spróbuj namoczyć sweter w kąpieli z ciepłej wody i około 1/3 butelki odżywki do włosów lub środka do wełny. Następnie zwiń swój wilgotny sweter w ręcznik, a potem rozłożyłóż go na macie blokującej, delikatnie rozciągając ciało, aby spróbować nadać mu trochę dodatkowej długości.

Potem następuje najtrudniejsza część – odejście, by pozwolić mu wyschnąć przez kilka dni.
Proces ten działa do pewnego stopnia, ponieważ włókna wełny są bardziej elastyczne, kiedy są mokre. Nie jestem pewna, na ile płukanka Fibre pomoże, ale skoro jest przeznaczona do wełny, to na pewno nie zaszkodziła. A ponieważ działa również jako środek zmiękczający włókna, mój sweter jest trochę bardziej miękki dla tego doświadczenia!

Zauważ, że ta poprawka zadziała tylko wtedy, gdy włókno nie jest sfilcowane/wypełnione na całej długości, i nawet jeśli można rozciągnąć tkaninę z powrotem, twoje ubranie prawdopodobnie nigdy nie będzie dokładnie takie, jak wtedy, gdy było nowe.

Napełnij zlew lub wiadro letnią wodą. Jeśli próbujesz naprawić duży wełniany sweter, możesz użyć miski. Utrzymuj wodę w temperaturze około 32 °C, ponieważ gorąca woda może sprawić, że wełna się skurczy bardziej.
Upewnij się, że pojemnik/miska lub wiadro którego używasz jest czyste.

Dodaj do wody około 80 ml odżywki do włosów. Staraj się używać odżywki bez siarczanów, aby mniej wysuszała włókna. Odżywka wsiąknie we włókna wełny sfilcowanego swetra i sprawi, że będą one bardziej elastyczne i rozciągliwe. Wymieszaj delikatnie palcami odżywkę z wodą, aby je połączyć.
Możesz także użyć płynu do płukania włókien lub preparatu do rozplatania, który sprawia, że wełna jest bardziej rozciągliwa.

Zanurz sfilcowany sweter w wodzie i delikatnie go ugniataj. Upewnij się, że cały sweter z wełny jest całkowicie nasączony wodą, a następnie użyj palców do pocierania wełny, aby rozluźnić włókna. Staraj się jej jeszcze nie wykręcać ani nie rozciągać, ponieważ jest dość delikatna.
Powinno to zająć tylko 2 do 3 minut.

Namocz wełnę przez 30 do 60 minut. Jeśli Twój sweter jest tylko lekko sfilcowana, nie będzie musiała moczyć się zbyt długo. Jeśli jest prawie całkowicie sfilcowana, co oznacza, że wełna jest całkowicie zmatowiona i przedmiot jest w dotyku jak filc, będzie musiał moczyć się przez około 1 godzinę. Nie szkodzi, jeśli pozostawisz ją dłużej, ale postaraj się dać jej co najmniej 30 minut.
Im dłużej Twoja wełna będzie się moczyć, tym łatwiej będzie ją rozciągnąć.

Jak uniknąć sfilcowania swetra i innych ubrań?

Aby uniknąć filcowania ubrań, należy przestrzegać następujących zasad: podczas prania należy stosować się do instrukcji zawartych na metce, unikać prania ubrań w wysokich temperaturach, suszyć ubrania na płasko lub na wieszakach zamiast w suszarce bębnowej, unikać noszenia ubrań wykonanych z delikatnych tkanin w miejscach narażonych na tarcie, używać specjalnych worków lub pokrowców do prania oraz dobierać ubrania odpowiednio do rodzaju tkaniny i prać je razem z podobnymi materiałami. W ten sposób możesz uniknąć sfilcowania i dłużej cieszyć się swoimi ubraniami.

Sprawdź także:
Jaki wybrać ciepły koc zimowy na chłodne wieczory
Jak ubrać się zimą na rower, aby nie zmarznąć?
Co ubrać do biegania zimą

Jeżeli chcesz zrobić tatuaż i zastanawiasz się, jaki napis zrobić, to koniecznie sprawdź tutaj nasze podpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.