ubranie na rower w zimę

Jak ubrać się zimą na rower? Komfort jazdy podczas uprawiania sportu w ujemnych temperaturach

Jazda na rowerze zimą to nie tylko sztuka doboru odpowiedniej na to pogody, ale i stosowny ubiór. Jeżeli zastanawiasz się, co ubrać się na rower zimą koniecznie przeczytaj nasz artykuł!
Wydaje się, że zimowa jazda na rowerze jest teraz bardziej popularna niż kiedykolwiek wcześniej. Jak jednak ubrać się na rower jesienią i zimą? Czy ubrania zimowe na rower odgrywają aż tak dużą rolę?
Przede wszystkim należy założyć ciepłe ubranie na rower. Termiczne spodenki kolarskie doskonale sprawdzą się podczas zimowej jazdy na rowerze, zwłaszcza na dłuższych dystansach. Najważniejsze jest to, aby wybrać ciepłe ubrania, które nie krępują ruchów w czasie jazdy.

Kluczowym celem jest to, abyś miał komfortowy strój i czuł się w nim dobrze. Jeśli tak się nie dzieje – poszukaj innego! Nasz blog o modzie damskiej dostarczy Ci wielu informacji na ten temat, sprawdź sam!

Jaka kurtka na przejażdżkę? Rower jesienią i zimą

 Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów kurtek kolarskich. Do najczęściej spotykanych należy cienka kurtka wiatroszczelna, wodoodporne i termiczne. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, wełna czy polar. Materiały te są stosowane, ponieważ są oddychające, dzięki czemu możliwe jest odprowadzanie potu, który szybko odparowuje z dala od skóry. Ponadto zapewniają one również izolację, dzięki czemu ciało nie ulega nadmiernemu wychłodzeniu, gdy jest wystawione na działanie zimnego powietrza na zewnątrz w miesiącach zimowych. Jeśli planujesz długą jazdę, upewnij się, że kurtka ma kieszenie, abyś mógł zabrać ze sobą jedzenie. W sezonie jesienno zimowym przyda się także koszulka termoaktywna z długim rękawem, która będzie odpowiadać za utrzymanie ciepła Twojego ciała.

Czy rower zimą jest bezpieczny? Jak sie ubrać się na rower, aby nie zachorować?

Jazda na rowerze to ciężka praca i będziesz chciał znaleźć odzież, która jest zarówno oddychająca, jak i wystarczająco elastyczna, aby umożliwić Ci swobodne poruszanie się przy jednoczesnym zachowaniu ciepła. Dobra para legginsów lub rajstop utrzyma Twoje nogi w cieple, jednocześnie umożliwiając przepływ powietrza, podczas gdy polar lub wełniany sweter może być noszony pod koszulką w zależności od temperatury na zewnątrz. W zimne dni ubierz kilka warstw, abyś mógł je zdjąć w razie potrzeby podczas jazdy.

Oto kilka wskazówek, jak uniknąć złapania przeziębienia podczas jazdy na rowerze:

1. Noś kask i upewnij się, że jest on odpowiednio dopasowany. Kask chroni głowę przed urazami w razie wypadku lub upadku z roweru. Upewnij się, że nie uciska uszu ani nie zasłania wzroku, będąc zbyt dużym lub zbyt małym dla rozmiaru Twojej głowy!

2. Noś okulary przeciwsłoneczne lub gogle podczas jazdy w nocy, lub gdy na ziemi leży śnieg. Jasne światło słoneczne może nadwyrężyć oczy i spowodować zmęczenie oczu, więc chroń je dobrej jakości okularami przeciwsłonecznymi, które oferują ochronę przed promieniowaniem UV!

3. Noś warstwy odzieży, abyś mógł je dostosować w zależności od zmian temperatury podczas jazdy i używaj oddychających tkanin, takich jak wełny merynosów i poliester, zamiast bawełny, która zatrzymuje wilgoć na swojej powierzchni!

4. Rób regularne przerwy w jeździe, aby mięśnie nie były zmęczone i nie zmniejszały krążenia krwi, co czyni Cię bardziej podatnym na chorobę.

jazda rowerem w zimę

Co daje jazda na rowerze jesienią i zimą w niskich temperaturach?

Jazda na rowerze zimą nie jest dla każdego. Ale jeśli jesteś zapalonym rowerzystą, może to być jeden z najlepszych okresów, aby wyjść na dwa koła. Oto sześć powodów, dla których uwielbiamy zimową jazdę na rowerze.

Jakie są korzyści z jazdy na rowerze w zimie?

1. Jest łatwiejsza dla Twoich stawów niż bieganie czy zimowy trening crossowy

2. Spalisz więcej kalorii niż przy innych formach ćwiczeń, ponadto niska temperatura działa kojąco na Twój organizm

3. To świetny sposób na utrzymanie kondycji bez spędzania godzin na siłowni

4. Jazda na rowerze jest jednym z najbardziej dostępnych sportów – możesz to robić wszędzie z minimalnym sprzętem i bez potrzeby specjalnej odzieży lub obuwia, co czyni go idealnym dla osób dojeżdżających do pracy (jak ja), które nie chcą brać roweru w transporcie publicznym!

5. Jest dobry dla twojego zdrowia psychicznego – wykazano, że wychodzenie na zewnątrz do natury i świeżego, chłodnego powietrza ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i samopoczucie poprzez zmniejszenie poziomu stresu i pomaga nam osiągnąć większe szczęście i zadowolenie z życia ogólnie

6. Poprawa kondycji oznacza zwiększenie poziomu energii, co może ułatwić wszystkie aspekty życia – zwłaszcza jeśli zmagasz się ze zmęczeniem lub wyczerpaniem z powodu choroby, lub urazu.

Jakie spodnie na rower jesienią i zimą w niskich temperaturach

Wysokiej jakości zimowe spodnie rowerowe wykonane z najwyższej jakości materiałów. Mają elastyczne szelki, które zapewniają wygodę podczas dłuższej jazdy. Mamy wersję bez wkładek, która pasuje do wszystkich szortów z wyściełanym spodem.

Zimowe, luźniejsze spodnie na z długimi nogawkami, dostosowane do warunków pogodowych to niezbędnik każdego rowerzysty, który zamierza jeździć na jednośladzie w chłodniejsze miesiące. Jednocześnie jest to również element ubioru, którego nie da się zapożyczyć z innej odzieży sportowej. Podczas gdy skarpety termiczne, bielizna termoaktywna, a nawet rowerowa bluza dresowa mogą być wspólne z przedmiotami takimi jak narciarstwo biegowe lub amatorska jazda konna, spodnie są tak wyjątkowym elementem garderoby, że wystarczy je kupić osobno.

Długie spodnie dla rowerzystów to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego, kto chce jeździć w chłodniejszych miesiącach. Dostępne na rynku modele różnią się stopniem izolacji i wieloma innymi cechami.

Jaka kurtka podczas jazdy zimą ?

Lekka kurtka zimowa na rower przeznaczona na jesień i ciepłą zimę. Posiada sportowy, aerodynamiczny krój. Lekko ocieplony do intensywnych treningów i dynamicznej sportowej jazdy rowerem. Wyposażona jest oczywiście w membranę chroniącą przed wiatrem i lekkim deszczem. Występuje w różnych kolorach, w tym jasnych – bardzo zauważalnych.

Jesienią nie ma mrozów, więc w co się możemy ubrać na rower jesienią nie powinno być dużego problemu. Większym wyzwaniem dla rowerzystów są temperatury spadające poniżej zera. Oprócz wyżej wymienionych elementów warto mieć pod kurtką dodatkową jesienną bluzę kolarską. Najlepiej wykonane z włókien syntetycznych. Jedną z ważniejszych warstw odzieży zewnętrzna jako pierwsza ma kontakt ze czynnikami zewnętrznymi. Ma w zadaniu ochronę przed utratą ciepła, wiatrem, a czasem lekkimi opadami deszczu.

Oprócz odpowiedniej bielizny termicznej warto zadbać o dobrą sportową kurtkę zimową i dłuższe spodnie na rower, gdy temperatura uderza. Jesienią często wieją silne wiatry, które potęgują uczucie chłodu. Taki ubiór można uzupełnić wiatroodporną kurtką. Ponieważ w zimowe dni szybciej robi się ciepło, zadbaj także o odblaskowe elementy, abyś był widoczny dla innych ludzi.

Zimą najważniejsze jest zapewnienie komfort termiczny

Czy to zwykła podróż, szkolenie, dojazdy do pracy czy cokolwiek innego. Oczywiście podczas treningu będziemy nosić lżejsze ubrania, ponieważ intensywność może sprawić, że szybko się rozgrzejemy. Na wycieczkę możemy się ciepło ubrać. Gdy zakładamy wolniejsze prędkości i możemy się zatrzymać, warto w zapasie zabrać ze sobą kilka rzeczy w plecaku – zapasowe rękawiczki. Natomiast czapka zimą ochroni Twoją głowę w chłodne dni.

Spójrzmy prawdzie w oczy – jazda na rowerze jesienią może być problematyczna. Szykując się do wyjścia musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak ubrać się na rower jesienią przy 10 stopniach, biorąc pod uwagę fakt, że temperatura odczuwalna potrafi spaść nawet do 5°C i wzrosnąć do 15°C podczas jazdy.

zimowy trening na rowerze

Czy ubrania z merynosem będą działać na rower w zimie?

Jesienią nie ma mrozów, więc w co się ubrać na rower nie powinno być dużego problemu. Większym wyzwaniem dla rowerzystów są temperatury spadające poniżej zera. Oprócz wyżej wymienionych elementów warto mieć pod kurtką dodatkową jesienną koszulkę rowerową. Najlepiej wykonane z włókien syntetycznych. Warstwa zewnętrzna jako pierwsza ma kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Jej zadaniem jest ochrona przed utratą ciepła, wiatrem, a czasem deszczem.

Jazda rowerem w takich warunkach nie jest wskazana, ale osoby decydujące się na jazdę powinny zaopatrzyć się w strój: grubą bieliznę termiczną, jesienną bluzę, zimową kurtkę rowerową i wiatrówkę. Należy jednak pamiętać, że nawet taki sprzęt jeździecki może nie wystarczyć. W niskich temperaturach należy również uważać na różne cześci ciała, najbardziej narażone są nogi i kolana. Odpowiednie ubranie zapewni Ci wiele lepszy komfort jazdy, nie warto więc z niego rezygnować!

Bielizna termoaktywna o większej gramaturze jest idealna na mróz, natomiast bielizna o niższej gramaturze nadaje się na niskie temperatury zbliżone do zera. Kolejną cechą termoaktywnej koszulki jest przedłużony tył, dzięki czemu zapewnia ciepło dolnej części pleców podczas jazdy po pochyłościach.

Jakie buty zimowe ubrać na rower?

Odpowiednie buty to najlepszy sposób na przetrwanie zimy. Ciepłe i wygodne, możesz śmiało chodzić zamiast jeździć na rowerze. Do takich butów można włożyć ciepłe skarpety narciarskie lub dla dodatkowej ochrony założyć wodoodporne pod kątem górnym.

Jeśli masz typowo rowerowe legginsy w swojej turystycznej garderobie, też możesz je przymierzyć.

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są zimowe buty zimowe rowerowe, zwykle polecane zaawansowanym jednośladom. W przeciwnym razie odpowiednim rozwiązaniem będą specjalne ochraniacze, które skutecznie chronią stopy przed niskimi temperaturami.

Jak przygotować rower przed przejażdżką w zimie

Rower musi być odpowiednio przygotowany – po lecie należy go kompleksowo sprawdzić, a jesienią gruntownie konserwować – szczególnie łańcuch i łożyska. Szczególnie ważne są idealnie dostrojone hamulce, od których wiele zależy podczas jazdy. Jeśli to możliwe, przerzuć się na grubsze opony terenowe lub nawet specjalne opony zimowe z kolcami. W temperaturach poniżej 0°C, na śniegu i lodzie, zaleca się obniżenie ciśnienia w oponach – w ten sposób uzyskamy lepszą przyczepność.

Przygotuj swój rower na zimę – im prostszy rower, tym lepiej zimą. Wiele osób po prostu używa roweru, który nie stracił na wartości jako ich „opony zimowe”, używając najłatwiejszego możliwego napędu (przerzutki mogą zawieść w ekstremalnych warunkach). Nie da się ukryć, że zimą sprzęt się zużywa, więc stary sprzęt będzie najlepszym wyborem na zimowy rower, a szybsze zużycie nie zaszkodzi nam zbytnio. Zwróć uwagę na swój układ hamulcowy przed zimą – może on stać się trudny w miesiącach, kiedy hamujesz częściej iw trudniejszych warunkach. Utrzymuj łańcuch w czystości i regularnie go smaruj. Uważamy, że pełne, solidne błotniki to niezbędny element zimowego roweru.

Mamy nadzieje, że już wiesz, jak bezpiecznie jeździć rowerem podczas zimy. Najwazniejsze, abyś ubrał się zgodnie z warunkami atmosferycznymi zwłaszcza, gdy planujesz tego dnia długie podjazdy.

Sprawdź także
Jak się modnie ubrać zimą

Ciepły koc zimowy – jaki wybrać?

Co ubrać do biegania zimą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.