jazda konna zimą

Jak ubrać się na jazdę konną zimą

Jazda konna to niesamowita rozrywka, pasja oraz sport. Podczas lata to doskonała okazja to spędzenia w przyjemny sposób całego dnia na świeżym powietrzu wraz ze swoimi ulubieńcami. Jednakże zimą ze względu na temperaturę oraz warunki pogodowe jest to bardzo utrudnione. Przekonaj się jednak, że nie musisz rezygnować ze swoich treningów jeździeckich, bez względu na pogodę. Jak ubrać się na jazdę konną zimą? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się sam!

Blielizna funcyjna – czyli podstawa ubioru do stajni oraz jazdy konnej

Jednym z najważniejszych elementów nie tylko podczas jazdy konno, ale większości sportów uprawianych zimą jest bielizna funkcyjna. Świetnie się sprawdzi bielizna termoaktywna bądź bielizna wełniana. Odpowiednio dobrana powinna dobrze dopasowywać się do ciała, któremu daje oddychać, odprowadzać wilgoć oraz zatrzymywać ciepło. Nie powinna krępować naszych ruchów i zapewniać komfort noszenia.  Na rynku są do wyboru bielizny cienkie, średnio oraz grube. Warto więc zastanowić się i wybrać odpowiednią do panującej temperatury na dworze. Sama bielizna termiczna może nie wystarczyć. Pamiętaj więc, aby ubrać pod nią także ciepły polar bądź bluzę.

Czapka, jako element obowiązkowy

Prawdziwy miłośnik koni nie musi rezygnować ze swojego hobby o ile odpowiednio się przed wyjściem przyszykuje. Jednym z ważniejszych elementów garderoby okrycie głowy. Nie chodzi tutaj tylko o kask, który ma chronić przed urazami w razie upadku. Jeżeli idziesz do stajni zabierz ze sobą ciepłą czapkę, która będzie chronić naszą głowę i uszy przed niską temperaturą. Jeżeli jednak nie jesteś fanem tego rodzaju dodatków możesz również zastanowić się nad opaskami zimowymi, które ochronią Twoje uszy od szczypiącego zimna. Natomiast podczas jazdy doskonale sprawią się ocieplane wkłady do kasku. Takie rozwiązanie zapewni Ci świetną izolację przed mrozami oraz wiatrem z zachowaniem odpowiedniej wentylacji. Wypełnienie wkładki stanowi miękka pianka, która gwarantuje komfort z korzystania. Zrezygnuj z grubych czapek oraz opasek pod kaskiem. Materiał między głową a kaskiem spowoduje, że w przypadku upadku nie będzie on spełniał swojej roli i może nieodpowiednie chronić głowę.

Ciepłe bryczesy na jazdę konną

Niezbędnym elementem każdego miłośnika jazdy konnej w zimie powinny być ciepłe bryczesy. O ile temperatura na dworze nie jest poniżej 10 stopni Celsujsza możesz wykorzystać swoje letnie bryczesy. Jednakże podczas mrozów nie warto ryzykować odmrożeniem swoich nóg, postaw więc na odpowiednie modele dostosowane na zimę. Na rynku jest naprawdę wiele możliwości do wyboru, jak więc wybrać odpowiednie do swojej potrzeb? Dobre, zimowe bryczesy są wykonywane z oddychających tkanin, które jednocześnie stanowią świetną izolację przed zimnem, śniegiem oraz wiatrem. Wewnętrzna strona obszyta ciepłym materiałem, takim jak przykładowo polar dodatkowo ogrzewa ciało. Materiał powinien być jednocześnie elastyczny i nie krępować Twoich ruchów podczas jazdy.

Termobuty ochronią przed zimnem jeździeckie stopki

Nikt nie lubi gdy marzną mu stopy, a nie trudno o to podczas zimowej jazdy konnej. Dodatkowe pary skarpetek nie tylko nie ochronią nas wystarczająco przed zimnem, ale także będą niekomfortowe w noszeniu. Za duży ucisk na stopach może utrudnić dopływ krwi, co uniemożliwi prawidłowe ogrzanie dolnych kończyn. Warto więc zainwestować w odpowiednie obuwie. Doskonale się tutaj sprawdzą termobuty, które będą stanowić świetne ocieplenie dla stóp oraz łydek. Aby odpowiednio spełniały swoją rolę na śniegu najlepiej wybrać buty wodoodporne poszywane warstwą materiału izolującego od zimna i wiatru. Podeszwa natomiast powinna zostać wykonana z antypoślizgowej gumy, która będzie stanowić ochronę przed śliskimi nawierzchniami.

Kurtka jeździecka, jako element obowiązkowy stroju jeździeckiego

Nie mniej ważnym elementem naszej garderoby, na zimową jazdę konną, bądź gdy wychodzimy do stajni jest kurtka. Odpowiednia kurtka zimowa jeździecka charakteryzuje się wytrzymałym, nie brudzącym się materiałem. Powinna być także odpowiednio długa. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort noszenia polecane jest wypełnienie z lekkiego puchu. Podczas zimy włóż swoją kamizelkę ochronną pod kurtkę. W razie ocieplenia, nie będziesz musiał ściągać kamizelki, by rozpiąć kurtkę.

Oprócz odpowiednio dobranego ubioru pamiętaj także o rozwadze podczas jazdy konnej. Zwłaszcza, gdy dopiero zima się rozpoczęła, a pierwsze kałuże i jeziora dopiero zamarzły. Unikaj miejsc, których nie znasz. Zadbaj o swojego konia, jeździ tylko po od nieśnieżonych ścieżkach. Nigdy nie wiesz, czy pod śniegiem nie ma lodu, a to może narazić na oraz Twojego zwierzaka. Dla jego bezpieczeństwa możesz wyposażyć do dodatkowo w hacele lub antyślizgowe wkładki pod podkowę. Nie przemęczaj swojego konia także długimi jazdami, gdyż zwiększa to ryzyko przeziębienia – Twoje oraz jego.

Sprawdź także:
Jak się modnie ubrać zimą
Jak się ubrać na wesele zimą
Do czego ubrać kabaretki damskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.