bieganie zimą

Co ubrać do biegania zimą – zimowe bieganie dla wytrwałych

Bieganie zimą może sprawiać tyle samo radości, co ta aktywność fizyczna w czasie ciepłych miesięcy. W tym wypadku wszystko zależy od ubioru osoby ćwiczącej. Wyjaśniamy, czy bieganie zimą jest zdrowe i jak się do niego przygotować. To nic trudnego, pamiętaj tylko o podstawowych zasadach! Wystarczy dostosować się do panujących warunków atmosferycznych i nie tracić motywacji w trakcie biegania zimą!

W czym biegać zimą, żeby się nie przeziębić?

Dla wielu osób bieganie zimą to niemożliwe do realizacji wyzwania, co przekłada się na rezygnacje z aktywności na świeżym powietrzu. Jest to błędne podejście niezależnie od tego, czy osoba rozpoczyna swoją przygodę z zimowym bieganiem, czy ma już pewne doświadczenie. W trakcie tej pory roku należy postawić na ubrania do biegania zimą. Elementy ubioru powinny zapewniać ochronę przed niskimi temperaturami, a jednocześnie chronić przed nadmiernym poceniem. Wielu biegaczy wychodzi z założenia, że bieganie zimą wymaga zakładania ubrań najlepiej warstwowo. Pierwsza warstwa odzieży do biegania zimą składa się z bielizny. Warto także ubrać bawełnianą koszulkę z krótkim rękawem, druga warstwa przyjmuje postać bluzy oraz długie legginsy, a trzecia kurtki. Poza tym należy zainwestować w odpowiednie buty do biegania zimą. W tym przypadku sprawdzą się modele odporne na wilgoć zaopatrzone w nakładki antypoślizgowe

Czy zimowe bieganie jest zdrowe – jak uprawiać sport w niskich temperaturach

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to najlepszy sposób na podtrzymywanie nienagannej kondycji oraz zdrowia psychicznego. W czasie biegania zimą aura nie powinna stanowić żadnego przeszkody. To właśnie o tej porze roku wielu sportowców decyduje się na większa intensywność treningu, dzięki czemu ich forma wiosną oraz latem stanowi powód do dumy. Jedyną przeszkodą jest chłodna temperatura, jednak jest ona łatwa do wyeliminowania. Wystarczy postawić na odzieży do biegania zimą wykonaną z materiałów o konkretnych właściwościach. Ubrania muszą zapewniać termoizolacje, ponieważ intensywny wysiłek podczas chłodnych temperatur grozi gwałtownych wychłodzeniem organizmu oraz przewianiem. Ponadto mięśnie są narażone na większe ryzyko kontuzji niż podczas cieplejszych miesięcy. Z powodu niskich temperatur stają się mniej elastyczne, dlatego należy zadbać o odpowiedni, ogrzewający je strój do biegania zimą. Na koniec warto wspomnieć o odmrożeniach, wbrew pozorom ryzyko ich wystąpienia jest bardzo niskie. Aby je zminimalizować, należy założyć odpowiednia ubrania i stanowczo unikać zamoczenia bądź wybrać ubranie chroniące przed opadami deszczu.

Co wybrać do biegania zimą w niskich temperaturach

Wiele osób zadaje sobie pytanie – w czym biegać zimą, aby zapewnić komfort treningu ą zapewni odpowiednią ilość ciepła i nie będzie krępowało ruchów? Odpowiedź jest prosta, będzie to odzież do biegania zimą sportowa, czyli bielizna termoaktywna. Bluzy do biegania zimą mają ogrzewać, co nie oznacza, że muszą być nieco grubsze. W tym wypadku warto stawiać na ubiór wykonany z materiałów syntetycznych, które są cienkie, a zarazem pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury części ciała w mroźne dni. Osoby zastanawiające się, w czym biegać w zimę nie mogą zapominać o tym, jak ważną jest warstwa wierzchnia, czyli kurtka. To właśnie ta część ubioru ma ochraniać przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, takimi jak śnieg, deszcz oraz zimno. Kurtka ma nie krępować ruchów i posiadać bezpieczną dla skóry warstwę ogrzewającą. W przypadku bardzo chłodnych temperatur nie można zapominać o zakładaniu czapek oraz rękawiczek. Niezbędna zimową porą będzie także bielizna termoaktywna. Idealnie, gdy ubiór posiada elementy odblaskowe. W okresie zimowym prędko robi się ciemno. Zadbaj o to, aby kierowcy i inni ludzie widzieli Cię na drodze podczas trudnych warunków pogodowych!

Bieganie zimą może być łatwe i bezpieczne, jeśli zadbamy o odpowiednie ubrania w niskiej temperaturze

Bieganie zimą jest możliwe, jednak warto się do niego właściwie przygotować. Jeśli chcesz uniknąć kontuzji czy przeziębień, postaw na odpowiednie buty do biegania zimą, które są przystosowane do panujących warunków. Dobrej jakości obuwie do joggingu sprawi, że będziesz mógł uprawiać ten sport, nawet z niską temperaturą na zewnątrz.

Bieganie zimą może być tak samo przyjemne, jak w każdym innym okresie roku. Niska temperatura za oknem nie powinna odstraszać, ponieważ czas spędzony na świeżym powietrzu zawsze przyniesie korzyść dla zdrowia. Podobnie jak w czasie biegania jesienią trzeba odpowiednio się ubrać, wspomóc motywację pozytywnym myśleniem, na nogi włożyć dobre buty i ruszyć przed siebie, mając jednak na uwadze komfort termiczny.

Jeśli biegasz regularnie, szczególnie po mocno zaśnieżonych terenach, to warto zaopatrzyć się w dodatkowy element, jakim są raczki biegowe. Umożliwiają one bieganie po oblodzonej nawierzchni. W takich sytuacjach nawet zwykłe chodzenie stanowi problem, dlatego też ten element jest niezbędny. Nowoczesne raczki biegowe są niezwykle lekkie, dzięki czemu nawet nie odczujesz ich ciężaru podczas treningu lub gdy idziesz na długie wybieganie.

Jakie buty do biegania zimą – odpowiednie przygotowanie do aktywności w niskich temperaturach

Bieganie zimą może być świetną przygodą, jednakże nie wolno zapominać, aby dostosować się do panującej temperatury. Buty zimowe pozwalają na wykonywanie treningów w utrudnionych warunkach, oblodzonych chodnikach i gdy wieje mroźny wiatr. Zimowe buty do biegania damskie i męskie posiadają cieplejsze cholewki, często chroniące przed przemoknięciem, a podeszwy lepiej trzymają się śliskich powierzchni.

Zastanawiasz się, w jakich butach biegać zimą? W czasie biegania buty zimowe muszą być odpowiednie do panujących warunków atmosferycznych. Ważne, aby posiadały agresywny bieżnik, wyższą cholewkę oraz dodatkowe powłoki zabezpieczające stopy przed wodą. Z kolei dobrze dobrane buty do biegania po śniegu powinny mieć dodatkowo kolce. Zimą stawiamy przede wszystkim na utrzymanie ciepła stopy, a wentylacja – choć ważna – jest na drugim miejscu. Aby zadbać o ciepło, można biegać w dwóch parach skarpet biegowych. Sprawdź, jakie buty do biegania w mroźne dni będą najlepszym rozwiązaniem.

Termoaktywna bielizna do biegania zimą – najważniejszy jest Twój komfort termiczny

Dobrze dobrany stój biegowy na bieganie zimą, powinien zapewnić ciepło i komfort biegu, ale nie doprowadzać do przegrzania się, więc nie należy przesadzać z ilością. Wychodząc na zewnątrz powinniśmy odczuwać delikatny chłód, gdyż podczas biegu organizm rozgrzeje się i zapewni dodatkowe ciepło. Nie należy się ubierać zbyt grubo, gdyż rozgrzany organizm nie radząc sobie z nadmiarem ciepła, zacznie się pocić i ubrania staną się zimne i wilgotne. Zwróć szczególną uwagę, czy Twoje ubrania mogą odprowadzać pot i idealnie przylegają do Twojego ciała.

Ścisłych granic temperatur, w jakich nie powinniśmy biegać zimą, raczej nie ma. Oczywiście wyjście na trening zimą, przy temperaturze poniżej –20 stopni jest już nie lada wyczynem, ale ponieważ w naszym klimacie takie temperatury zdarzają się sporadycznie, możemy założyć, że biegać można całą zimę. Przy temperaturze poniżej –10 stopni, należy nieco zmniejszyć intensywność i ograniczyć się do luźnego rozbiegania, aby nie wentylować płuc mroźnym powietrzem. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wybór bluzki z długim rękawem oraz długie spodnie i ciepłe skarpetki. Dzięki temu nas trening biegowy będzie wiele przyjemniejszy. Ale już intensywność wysiłku może być dowolna. Ważne, żeby się nie zatrzymywać.

Strój do biegania zimą to nie jedyne niezbędne biegaczowi wyposażenie na mrozy. Na trasę zabierz ze sobą czapkę, elementy odblaskowe i ewentualnie dodatkowe oświetlenie. Chusta na szyję czy rękawiczki również będą Ci niezmiernie potrzebne, gdy temperatura spada poniżej 5 stopni. Nie zapomnij także bielizny termoaktywnej zwłaszcza na zimowe treningi. 

Jakie legginsy do biegania zimą?

Jeśli zastanawiamy się co ubrać do biegania zimą, to przede wszystkim powinniśmy postawić na bieliznę termiczną. Dzięki niej będzie nam ciepło, a jednocześnie jest ona oddychająca, więc zyskamy pewność, że nie będziemy się nadmiernie pocić. Co więcej, warto też zwrócić uwagę na to, jakie legginsy do biegania zimą powinniśmy wybrać. Muszą one być przewiewne, aby pozwalały nam odprowadzać pot, ale jednocześnie powinny nam pomóc zatrzymać ciepło, abyśmy nie zmarzli. Co więcej, takie legginsy do biegania zimą muszą być wygodne i nie powinny być zbyt obcisłe, bo wówczas może się okazać, że nie będzie nam się wygodnie biegało, bo będą one krępowały nasze ruchy, albo co gorsza, będą nas uciskały, zaburzając prawidłowe krążenie krwi. Możemy też wybrać się do specjalistycznego sklepu sportowego, gdzie odpowiedzą nam na pytanie jak się ubrać do biegania 5 stopni?

Powinniśmy wiedzieć, co ubrać do biegania zimą

Jak się okazuje, w sklepie sportowym znajdziemy wiele podpowiedzi odnośnie tego, jak się ubrać do biegania 5 stopni? Musimy tutaj zadbać nie tylko o odpowiednią bieliznę, ale również o bluzkę do biegania, która będzie odprowadzała pot, a jednocześnie pomoże nam zatrzymać ciepło. Dodatkowo warto także pomyśleć o bluzie i kurtce do biegania, które nie będą krępowały naszych ruchów i będą wygodne. Szukając odpowiedzi co ubrać do biegania zimą, dowiemy się również o różnych propozycjach czapek i rękawiczek. Pamiętajmy, że te odsłonięte elementy naszego ciała, będą najbardziej narażone na wychłodzenie. Warto też zobaczyć jakie legginsy do biegania zimą możemy wybrać, aby i nasze nogi miały zapewnioną odpowiednią ochronę. Jeśli nie chcemy rezygnować z biegania zimą, to z pewnością musimy wcześniej sprawdzić, jakie mamy propozycje, jeśli chodzi o odpowiednią odzież. Wystarczy, że udamy się do sklepu sportowego i zapytamy, co ubrać do biegania zimą, a oni już przedstawią nam odpowiednie propozycje. Mogą się one różnić między sobą, w zależności od tego, do ilu stopni na minusie ma działać taka odzież. Wówczas musimy się zastanowić jak się ubrać do biegania 5 stopni? Jak również jakie legginsy do biegania zimą, gdy będziemy mieli kilka lub nawet kilkanaście stopni na minusie. Im lepiej będą dobrane takie ubrania do pogody, tym większa będzie szansa, że taki trening, mimo zimna, będzie sprawiał nam przyjemność.

Sprawdź także na naszym blogu o modzie damskiej:

Jak ubrać się zimą na rower

Ciepły koc na zimę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.