Zamek Czocha

 • kobiece inspiracje
 • Tagged , , , , , , , ,
 • 5 maja 2017
 • W województwie dolnośląskim, nad zalewem Leśniańskim znajduje się jeden z piękniejszych zamków jakie widziałam! Zamek Czocha ma bardzo bogatą historię. „Zamek Czocha powstał w połowie XIII wieku z inicjatywy króla czeskiego Wacława II jako warownia obronna Czech. W roku 1315 książę piastowski, Henryk I jaworski ożenił się z księżniczką czeską Agnieszką i w posagu otrzymał zarówno zamek, jak i okoliczne tereny. Przez wieki zamek był  przebudowywany na rezydencję przez zamieszkujące tu szlachetne rody rycerskie: von Klűx, von Nostitz i von Űchtritz. Swoje znaczenie militarne zamek ostatecznie utracił po wojnie trzydziestoletniej. W nocy z 17 na 18 sierpnia 1793 r. wielki pożar zamienił zamek w ruinę, kładąc kres jego świetności. Ostatni przedwojenny właściciel zamku, Ernest Gűtschow, na początku XX wieku zlecił przebudowę obiektu wybitnemu architektowi, prof. Bodo Erhardtowi. Dzięki tej przebudowie, zamek stał się jednym z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska..” [źr.:szklarskaporeba.pl]

  Odwiedziliśmy ten zamek w zimny, pochmurny dzień, co nadało jeszcze większego klimatu, gdy go zwiedzaliśmy. Niestety nie udało nam się wejść do wnętrz zamku i jego komnat, ponieważ jak się okazało znajduje się tam hotel, w którym organizowane są imprezy okolicznościowe, w tym WESELA i trwały właśnie przygotowania do jednego z nich! To musi być niezwykłe przeżycie brać ślub w tak niezwykłym miejscu!

  Natomiast udało nam się zwiedzić multimedialną salę tortur! Niesamowite efekty świetlne i dźwiękowe oraz lektor, który kolejno przedstawiał wszystkie narzędzia tortur. Poznaliśmy jakie kary spotykały kiedyś zdrajców, złodziei, czy cudzołożników.

  Podobno w nocy na zamku można spotkać duchy…. .Polecam więc nocne zwiedzania zamku;)

  Zamek Czocha był i jest miejscem często wykorzystywanym przez filmowców. Już przed 2. wojną światową kręcono tu film Die Insel (1934), zaś po wojnie m.in. znaną komedię Gdzie jest generał? (1963), Dolinę Szczęścia (1983) i Legendę (2005). Powstawały tutaj też seriale: Plecak pełen przygód (1993), Wiedźmin (2002), czy Tajemnica twierdzy szyfrów (2007).

  Polska jest piękna!

  Multimedialna Sala Tortur

   

   

  11 thoughts on “Zamek Czocha

  1. Oglądałam „Legendę”, zamek od początku mi się podobał, świetny i klimatyczny! zamierzam wybrać się na zwiedzanie w sierpniu, wtedy mam urlop. Pewnie zwiedzaniu będzie towarzyszył mi dreszczyk 😀
   xxPamolina

   http://www.pamolina.com

  2. I just want to visit this lovely place in my life. Thanks for sharing the informative blog. 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *