Zamek Czocha

 • kobiece inspiracje
 • Tagged <a href="http://kobiece-inspiracje.com/tag/atrakcje-na-dolnym-slasku/" rel="tag">atrakcje na Dolnym Śląsku</a>, <a href="http://kobiece-inspiracje.com/tag/blog-lifestyle/" rel="tag">blog lifestyle</a>, <a href="http://kobiece-inspiracje.com/tag/blog-lifestylowy/" rel="tag">blog lifestylowy</a>, <a href="http://kobiece-inspiracje.com/tag/co-warto-zobaczyc-w-polsce/" rel="tag">co warto zobaczyć w Polsce</a>, <a href="http://kobiece-inspiracje.com/tag/kobiece-inspiracje/" rel="tag">kobiece inspiracje</a>, <a href="http://kobiece-inspiracje.com/tag/wojewodztwo-dolnoslaskie/" rel="tag">województwo dolnośląskie</a>, <a href="http://kobiece-inspiracje.com/tag/zamek-czocha/" rel="tag">zamek Czocha</a>, <a href="http://kobiece-inspiracje.com/tag/zamki-w-polsce/" rel="tag">zamki w Polsce</a>, <a href="http://kobiece-inspiracje.com/tag/zwiedzamy-polske/" rel="tag">zwiedzamy Polskę</a>
 • 05/05/2017
 • W województwie dolnośląskim, nad zalewem Leśniańskim znajduje się jeden z piękniejszych zamków jakie widziałam! Zamek Czocha ma bardzo bogatą historię. „Zamek Czocha powstał w połowie XIII wieku z inicjatywy króla czeskiego Wacława II jako warownia obronna Czech. W roku 1315 książę piastowski, Henryk I jaworski ożenił się z księżniczką czeską Agnieszką i w posagu otrzymał zarówno zamek, jak i okoliczne tereny. Przez wieki zamek był  przebudowywany na rezydencję przez zamieszkujące tu szlachetne rody rycerskie: von Klűx, von Nostitz i von Űchtritz. Swoje znaczenie militarne zamek ostatecznie utracił po wojnie trzydziestoletniej. W nocy z 17 na 18 sierpnia 1793 r. wielki pożar zamienił zamek w ruinę, kładąc kres jego świetności. Ostatni przedwojenny właściciel zamku, Ernest Gűtschow, na początku XX wieku zlecił przebudowę obiektu wybitnemu architektowi, prof. Bodo Erhardtowi. Dzięki tej przebudowie, zamek stał się jednym z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska..” [źr.:szklarskaporeba.pl]

  Odwiedziliśmy ten zamek w zimny, pochmurny dzień, co nadało jeszcze większego klimatu, gdy go zwiedzaliśmy. Niestety nie udało nam się wejść do wnętrz zamku i jego komnat, ponieważ jak się okazało znajduje się tam hotel, w którym organizowane są imprezy okolicznościowe, w tym WESELA i trwały właśnie przygotowania do jednego z nich! To musi być niezwykłe przeżycie brać ślub w tak niezwykłym miejscu!

  Natomiast udało nam się zwiedzić multimedialną salę tortur! Niesamowite efekty świetlne i dźwiękowe oraz lektor, który kolejno przedstawiał wszystkie narzędzia tortur. Poznaliśmy jakie kary spotykały kiedyś zdrajców, złodziei, czy cudzołożników.

  Podobno w nocy na zamku można spotkać duchy…. .Polecam więc nocne zwiedzania zamku;)

  Zamek Czocha był i jest miejscem często wykorzystywanym przez filmowców. Już przed 2. wojną światową kręcono tu film Die Insel (1934), zaś po wojnie m.in. znaną komedię Gdzie jest generał? (1963), Dolinę Szczęścia (1983) i Legendę (2005). Powstawały tutaj też seriale: Plecak pełen przygód (1993), Wiedźmin (2002), czy Tajemnica twierdzy szyfrów (2007).

  Polska jest piękna!

  Multimedialna Sala Tortur